Multimodal Taşımacılık

Multimodal Taşımacılık

Multimodal Taşımacılık Nedir ?

Multimodal Taşımacılık, farklı taşıma araçları veya üniteleriyle, birden fazla taşıma çeşidi kullanılarak yapılan taşıma biçimidir. Multimodal taşımacılıkta yükler, bulunduğu kaptan başka bir kaba aktarılmak suretiyle farklı taşıma yollarıyla yoluna devam eder. Multimodal taşımacılık sisteminde, yükleme ve varış noktaları arasında kullanılan tüm taşıma yolları için yalnızca tek bir taşımacılık sözleşmesi yapılır. Multimodal yani çok modlu taşımacılık tipinde tüm yolculuk, ayrı ayrı aşamalardan oluşan bir süreç değil, entegre bir sistemdir.

denizyolut
Karayolu_Tasimaciligi1ds

Multimodal Taşımacılığın Avantajları

1- Multimodal taşımacılık modeli çevre dostu bir taşımacılık türüdür ve her sene binlerce hektar ormanın yok olması bu taşımacılık modeli sayesinde önlenmiş olur.

2-Multimodal taşıma türü; karayolu taşımacılığı ile kıyaslandığında %75'e kadar daha düşük CO2 salınımı sağladığı için çevre kirliliği oluşturmayan son derece ekolojik bir taşıma modelidir.

3-Düzenli bir şekilde yükleme, taşıma ve boşaltma olanakları sunduğu için kolayca takip ve kontrol edebilme avantajı sunar. Hava ve yol koşullarından etkilenmeden sabit bir ulaşım süresi ve daha gerçekçi planlamalar yapma olanağı sağlar.

4-Multimodal taşımacılığı yapmak için bir lojistik şirketinin bütün taşıma araçlarına sahip olması gerekmez. Gönderici veya Alıcı tarafından belirlenmiş uzman bir multimodal lojistik firmasıyla anlaşma yapılır taşıma ile ilgili olarak bütün kanuni sorumluluk lojistik firmasına aittir.